AFYONKARAHİSAR FUARI

Afyonkarahisar’da “Hayvancılığın Düğünü” gerçekleşti.

Afyonkarahisar Hayvancılık, Süt ve Et Teknolojileri, Çiftlik Ekipmanları ve Canlı Hayvan Irkları Fuarı, Elit Fuarcılık Hizmetleri organizasyonu ile 13-16 Eylül 2017 tarihleri arasında Afyonkarahisar Canlı Hayvan Borsası'nda gerçekleşti. 4 gün boyunca birbirinden güzel etkinliklere sahne olan fuara 95 firma ve 250 marka katıldı.

“Hayvancılığın Düğünü” Afyonkarahisar’da yapıldı. Mermerin, termalin, zaferin ve lezzetin merkezi olan Afyonkarahisar 4 gün boyunca Türkiye’nin Hayvancılık Fuarı, Afyonkarahisar Hayvancılık, Süt ve Et Teknolojileri, Çiftlik Ekipmanları ve Canlı Hayvan Irkları Fuarı’na ev sahipliği yaptı. Elit Fuarcılık Hizmetleri tarafından organize edilen fuar Afyonkarahisar Ticaret Borsası’nın yaptırdığı Türkiye’nin ilk canlı hayvan borsası olma özelliğine de sahip olan Afyonkarahisar Canlı Hayvan Borsası’nda gerçekleşti. 4 gün boyunca çoban ateşlerinin yandığı fuara 95 firma ve 250 marka katıldı. Binlerce ziyaretçinin 4 gün boyunca doldurduğu alanda gerçekleştirilen etkinlikler ise fuarı tam bir panayır alanına dönüştürdü.
Resmi açılışı Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz tarafından yapılan fuarı, 4 gün boyunca Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Durali Koçak, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Arap, Afyon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, birlik başkanları, kooperatif başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de hem ziyaretleri hem de destekleri ile bir an olsun yalnız bırakmadı.

“Afyonkarahisar, Hannover’e rakip olacak”
Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek Hayvancılık Fuarı’nın Türkiye hayvancılığı için çok önemli bir organizasyon olduğunu ifade eden Elit Fuarcılık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi, “Hayvancılığın; büyükbaş, küçükbaş, kanatlı türler, kırmızı ve beyaz et, süt ve yumurta gibi bütün unsurların bir arada olduğu, Türkiye ve bölge hayvancılığı için çok önemli bir organizasyonu 13-16 Eylül tarihleri arasında Afyonkarahisar Ticaret Borsası’nın yaptırmış olduğu Canlı Hayvan Borsası’nda gerçekleştirdik.  Burada gerçekleşen fuarın en başından beridir Türkiye’nin canlı hayvan fuarı olduğunu ifade ettik ve bunda da ne kadar haklı olduğumuzu gördük. Afyonkarahisar lokasyon olarak Türkiye’nin buluşma noktası, yolların kesiştiği; tarımı, mermerciliği, termal kaplıcaları ve otelleri ile tam anlamıyla bir merkez. Burası hayvancılık noktasında da çok önemli bir yer. Örneğin Afyonkarahisar’a yumurtanın başkenti diyebiliriz. İşte bu kadar imkânları ve zenginliği olan bir noktada yapılan bu fuarın gelişmesi ve yaygınlaştırılması ile bugün dünyanın en büyük hayvancılık fuarı olan Hannover Hayvancılık Fuarı’na rakip olacağını gördük” dedi.
“Çoban ateşlerini yaktık, düğünümüzü yaptık”
Çiçekçi, Afyonkarahisar’da gerçekleşen fuarın Türkiye’nin belki de en az sesinin duyulduğu, hayvancılığın bel kemiği olan çobanların da sesi olduğunu belirterek, “Afyonkarahisar’da gerçekleşen fuarımızda çok önemli bir noktaya da değindiğimizi düşünüyorum. Bildiğiniz üzere Türkiye’de hayvancılık noktasında çok önemli bir görevi icra eden çobanlarımızın seslerini duyurabilecekleri bir mecra maalesef yok. Sorunları ve talepleri neler? Onlar hayvancılığın gelişmesi için ne yapılması gerektiğini düşünüyor? İşte bu fuarımızla Türkiye hayvancılığının en önemli halkalarından olan çobanlarımıza da seslerini duyurabilecekleri bir fırsat tanımış olduk. 4 gün boyunca çobanlarımızla birlikte fuar alanımızda çoban ateşlerimizi yaktık, kara demliklerde çay demledik. Bizler burada tabir yerindeyse bir düğün gerçekleştirdik. Bu düğünün ismini ise ‘Türkiye Hayvancılığının Düğünü’ koyduk. Burada yaptığımız etkinlikler ve yarışmalarla verilen seminerler ve panellerle ve daha birçok sayamadığımız aktiviteyle büyük bir şenlik gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Bu fuar artık Afyonluların fuarıdır”
Çiçekçi ayrıca, Afyonkarahisar’da ilki gerçekleşen Hayvancılık Fuarı’nın artık bir firmanın yaptığı bir organizasyon olmaktan çıkıp, Afyonkarahisar halkının fuarı olduğunu da ifade ederek, “Biliyoruz ki Hükümetimiz ve özellikle Afyon Milletvekilimiz, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, Afyon ilimiz için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu fuar artık bir firmanın düzenlediği bir fuar değil,  Afyonkarahisarlı hemşerilerimizin fuarıdır. Ben inanıyorum ki Sayın Bakanımız ve çok değerli hükümet yetkililerimiz bu fuarın hak ettiği yeri bulması noktasında mutlaka desteklerini esirgemeyeceklerdir. Nasıl ki mermer fuarı denildiğinde artık İzmir akla geliyorsa, tarım aletleri denildiğinde Konya akla geliyorsa hayvancılık fuarı denildiğinde de Afyonkarahisar’ın akıllara gelmesi hiç de zor değildir. Bu destek sayesinde Afyon hayvancılık noktasında büyük bir merkez ve çekim alanı olacaktır. Bu Türkiye için, sektör temsilcilerimiz, üreticilerimiz ve en önemlisi Afyonlu hemşerilerimiz için de büyük bir kazanım yaratacaktır” dedi.
Fuarda bir ilk de gerçekleşti
4 gün boyunca birbirinden güzel etkinliklerin yapıldığı fuarda ayrıca ilk kez canlı hayvanların borsa aracılığı ile satışı da gerçekleştirildi. Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Mehmet Mühsürler’in de hazır bulunduğu mezat renkli görüntülere de sahne oldu.